W dniach 20 - 21 maja 2024 roku seniorzy Szubińskiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 54 osoby.
Wcześnie rano, bo o 7.00 zebraliśmy się na parkingu przed marketem w Szubinie, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarem do stolicy. Od początku towarzyszył nam przewodnik z Warszawy, który w ciekawy sposób opowiedział historię związaną z początkami państwa polskiego i powstaniem Warszawy, aż po dzisiejsze czasy. Przytoczył też wiele ciekawostek, których w podręcznikach nie znajdziemy.
Warszawa przywitała nas przepiękną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od objazdu autokarem stolicy i obejrzenia najciekawszych obiektów historycznych oraz nowoczesnych wieżowców, tzw. drapaczy chmur ze szkła i stali, w których mieszczą się głównie biznesowe miejsca pracy. Następnie udaliśmy się na spacer poprzez Park Saski do Grobu Nieznanego Żołnierza, dalej przemierzyliśmy Plac Piłsudskiego. Idąc Krakowskim Przedmieściem zwiedziliśmy wnętrze barokowego kościoła św. Krzyża z sercem Fryderyka Chopina. Po drodze zwiedziliśmy od zewnątrz zabytki kultury, m. in. Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie po środku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Potem przeszliśmy przyległymi uliczkami, m.in. ul. Piwną, Miodową, do Barbakanu. Przewodnik opowiedział nam liczne ciekawe legendy związane z tymi miejscami. W czasie spaceru napotkaliśmy multimedialne ławeczki, na których można usiąść, a po naciśnięciu przycisku posłuchać jednego z utworów Chopina.
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na odpoczynek do hotelu położonego kilkanaście kilometrów od Warszawy wśród zieleni i pięciu stawów w Falentach.
Następnego dnia, zgodnie z życzeniem uczestników wycieczki, wstaliśmy o godzinę wcześniej, aby ponadprogramowo obejrzeć z zewnątrz Świątynię Bożej Opatrzności w Wilanowie i posłuchać bogatej historii związanej z jej powstaniem. Przy okazji Przewodnik pokazał nam ciekawe rozwiązania architektoniczne nowoczesnej dzielnicy Wilanów, zbudowanej w stylu loftowym, gdzie są najdroższe mieszkania w stolicy. Stąd udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Zaczęliśmy od spaceru alejkami parku podziwiając różnorodną florę i faunę, w tym dumne pawie chowające się w cieniu, liczne wiewiórki i piękne reprezentacyjne budynki historyczne oraz nowo wykonane akcenty kultury chińskiej: ogród chiński, mostek, pawilon, altanę. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Pałac na Wodzie, Starą Oranżerię, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Wnętrza tych obiektów zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Przejeżdżając autokarem w kierunku Zamku Królewskiego zobaczyliśmy budynki wielu ambasad, a także sejmu, senatu oraz Pałac Kultury.
Zwiedzając Zamek Królewski z przewodnikami podziwialiśmy m.in. zjawiskowe apartamenty z czasów ostatniego króla Polski, Salę Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta, Salę Senatorską gdzie została uchwalona pierwsza w Europie Konstytucja 3 maja. Aż trudno uwierzyć, że doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej zamek, został odbudowany i wyposażony w te wszystkie arcydzieła sztuki.
Ostatnim punktem programu wycieczki po Warszawie był przejazd do centrum handlowego Złote Tarasy, gdzie uczestnicy mieli czas na zakupy i posiłek. W drogę powrotną udaliśmy się około 16.00.
Sądzę, że wycieczka była udana. W ciągu zaledwie dwóch dni zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wśród uczestników panowała miła i przyjazna atmosfera. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć, w tym kilka grupowych. Pomimo zmęczenia, spotęgowanego bardzo wysoką temperaturą oraz natłokiem wrażeń uczestnicy byli zadowoleni. Chociaż niektórzy z nas odczuwali mały niedosyt spowodowany brakiem czasu na realizację jeszcze jednego, ponadprogramowego punktu, a mianowicie, nie wystarczyło czasu na wjazd windą na taras widokowy w Pałacu Kultury. Mam nadzieję, że ten punkt zostanie zrealizowany podczas następnej wycieczki do Warszawy, jako jeden z głównych celów.
Organizator wycieczki, Anna Sołtys